ajd kajh kdjla DHALDH LKAHSFDKHA SKJFH LKASHFKLAH SLKHKJHAKDH AKHjh khfksdhf

01.06.2012 12:00

KONCERT KARLA HAŠLERA V ČEZ ARÉNĚ

Kusý však rozhodně nikdy nebyl nejoblíbenějším občanem Pardubic. Lidé, kteří hokeji neholdují, mu nemohli přijít na jméno třeba kvůli tomu, že u politiků prosadil nákladnou stavbu arény. Ovšem ani zarytí fanoušci ho zrovna po ziscích titulů nevelebili a třeba během posledního finále s Brnem inkasoval tvrdou kritiku za příliš drahé vstupenky.

Přesto zůstává faktem, že právě s jeho jménem zůstane navždy spojeno vůbec nejúspěšnější období v devadesátileté historii klubu.

Zbyněk Kusý

Narodil se 20. května 1966 v Poličce. Absolvoval obchodní akademii a následně speciální nástavbu pro manažery a zahraniční obchod.

Po ukončení studia nastoupil v podniku Drobné zboží Hradec Králové. Mluví anglicky, německy a rusky.

Od roku 1990 dělal v pardubickém hokejovém klubu obchodního manažera. V roce 1997 přešel na pozici generálního manažera.

Za jeho éry klub vyhrál tři mistrovské tituly v letech 2005, 2010, 2012. Mezi tím se však Kusý, který do Pardubic přišel ze Skutče, stihl stát i nejúspěšnějším manažerem na poli reprezentace. Zlato má z olympiády z Nagana a také z pěti mistrovství světa. U seniorského národního týmu působil jako manažer mezi léty 19962008. Další zlata získal na juniorských šampionátech.

"Udělal pro klub strašně moc. Já i řada dalších fandů, kterým je dnes kolem třiceti, mu můžeme poděkovat za to, že nám pomohl splnit klukovský sen, když jsme v roce 2005 po dlouhých 16 letech mohli slavit titul," říká šéf pardubických fandů Karel Klodner.

Tituly nakonec klub vedený Kusým získal tři. K tomu je nutné připočíst finále v roce 2007, 2003 a 1994, kdy ovšem Kusý v klubu působil ještě jako obchodní manažer.

Na křeslo generálního manažera dosedl až v roce 1997. A je nutné si vzpomenout, že tehdy na Pardubice chodily tři tisícovky diváků, klub musel hájit účast v extralize až v prolínací soutěži a na zimním stadionu měla vzniknout vietnamská tržnice. Poté ale klub koupilo město, radní posadili do čela Kusého a vše se začalo měnit.

"Bylo to krásných 22 let. Zůstane mi řada neskutečných vzpomínek. Jsem rád, že odcházím, když je klub na vrcholu," říká Kusý.

Ten se navíc může každý den při cestě ze svého bydliště na sídlišti Závodu Míru přesvědčovat o tom, že po něm něco v Pardubicích zůstalo. I díky jeho tlaku zastupitelé v roce 2001 rozhodli, že se starý zimní stadion za stovky milionů korun přemění na moderní arénu.

Navíc hned v roce 2006 znova dokázal získat zastupitele a ti odhlasovali další rozšíření arény, tentokrát za 130 milionů. "Západní strana arény bude celá skleněná, myslím si, že dostavba esteticky Pardubicím pomůže. Bude to důstojné prostředí pro šampionát i ligu," řekl tehdy Kusý, který obě přestavby arény vždy spojil s pořádáním juniorského mistrovství světa.

Zbývá jen dodat, že před hlasování Kusý politikům sliboval, že druhou dostavbu bude platit jen a jen klub, ovšem realita je nakonec taková, že se výrazně podílí i městský rozpočet.

Pod vedením Kusého se Pardubice dočkaly také unikátního rekordu. Právě od roku 2001, kdy hráči dostali nový domov, se klub stal nejnavštěvovanějším v Česku a to platí dodnes.

S tímto fenoménem souvisí i další triumf, který Pardubicím už nikdo nevezme. Vloni v lednu jako první uspořádali extraligové utkání pod otevřeným nebem. Na zápas Pardubice - Kometa Brno přišlo na plochodrážním stadionu přes 17 tisíc lidí. "Něco takového se už u nás nemusí nikdy opakovat. Bylo velmi složité akci uspořádat," uvedl Zbyněk Kusý.

Zdroj: https://pardubice.idnes.cz/zbynek-kusy-profil-0ay-/pardubice-sport.aspx?c=A120426_1769623_pardubice-sport_elv